Čo je lacnejšie? Public cloud? Private cloud? Webglobe cloud?
Ak sa zaujímate trochu viac o cloud – a možno aj využívate niektoré služby AWS od Amazonu, Google Cloud alebo Microsoft Azure – možno ste zaznamenali už celkom dlho trvajúcu diskusiu o tom, či a kedy je lepší public vs. private cloud. Diskusia sa do značnej miery týka ceny za prevádzku týchto riešení. A mnohokrát uvádza dosť scestné argumenty.
Preto sme sa rozhodli spolu s hlavným Webglobe architektom infraštruktúr na mieru, Lukášom Kasičom, niektoré opakujúce sa argumenty uviesť na pravú mieru.
Na ktoré otázky v článku odpovieme?
- Aký je rozdiel medzi private a public cloudom podľa internetovej väčšiny?
- Odráža dnes ešte toto delenie realitu na trhu?
- Aký cloud poskytuje Webglobe?
- Čo v rámci cloudu odporúčame zákazníkom?
Krátke historické okienko
Cloud hosting „oficiálne” vznikol v roku 2006 so založením Amazon Web Services.
A pomerne onedlho potom jeho rozptýlenú a redundantnú virtuálnu architektúru začali napodobňovať aj prvé spoločnosti s vlastnými datacentrami.
Tak vzniklo delenie na public a private cloud.
Public cloud je vraj autobus, private cloud osobné auto (id: auto)
Na popísanie rozdielov medzi jednotlivými typmi cloudov sa používajú rôzne prirovnania. Nás najviac baví definícia v tomto YouTube videu:
- public cloud je ako autobus
- private cloud je osobné auto
- a hybrid cloud je taxi
Rovnako ako autobus, public cloud je zdieľaný. Každý si v ňom môže kúpiť 1, 2, 3 miesta a voziť sa, ako dlho potrebuje. Jeden mesiac sa vozíte viac, druhý menej: vždy platíte iba za reálnu spotrebu.
Private cloud si kupujete ako vlastné auto. Máte väčší výber a slobodu a je váš, ale celú sumu platíte vopred a potom sa oň musíte starať.
V hybridnom cloude máte výhody a bezpečie osobného auta a taxikárovi platíte len za prejdené kilometre.
Je to ale pravda?
Táto definícia samozrejme predstavuje extrémne zjednodušenie, ale opakuje mantru, ktorú môžete nájsť vo veľkej väčšine ďalších článkov na túto tému, a tou je nízka cena public cloudu.
Kto je tu v skutočnosti lacnejší? (id: lacny)
Jedným z opakujúcich sa argumentov v tabuľkových porovnaniach, ktorý svedčí v prospech public cloudu, sú jeho údajné nižšie vstupné náklady.
Túto informáciu nájdete napríklad (nie príliš prekvapivo) na webe hlavného hráča na trhu: Amazon AWS.
Je dosť pravdepodobné, že ostatní, ktorí o téme píšu, čerpajú práve z článkov poskytovateľov public cloudu, a preto je tento argument tak obľúbený.
Ide pritom o faktickú nepresnosť, zastaranú informáciu, ktorá bohužiaľ private cloud pre mnoho podnikateľov zbytočne diskvalifikuje.
V článku AWS sa totiž predpokladá, že si private cloud, alebo dokonca celé datacentrum, staviate sami, tzv. on premise – kupujete si hardvér, riešite softvér a licencie (ako napr. zbytočne drahý VMWare).
Nie vždy je to však potrebné.
A navyše, ako ukazujú skúsenosti tých, ktorí sa odhodlali a z public cloudu utiekli, vstupné investície do private cloudu sa vám čoskoro vrátia.
Existujú firmy, ktoré sa vám o hardvér postarajú – nákup fyzických serverov a ich housing vie teoreticky zariadiť každý trochu väčší hostingový poskytovateľ.
Existujú firmy, ktoré sa vám postarajú aj o správu služieb a siete (poskytnú IP adresy a pod.).
Oboje možno nazývať hostovaným private cloudom (alebo jednoducho cloud hosting).
A potom sú tu firmy, ktoré sa na tvorbu cloudov priamo špecializujú. Postarajú sa vám o celú architektúru, navrhnú cloud na mieru, kompletne ho spravujú a rozvíjajú s tým, ako váš biznis rastie.
Takejto službe sa hovorí managed cloud, a to je jedna z hlavných vecí, ktorú vo Webglobe robíme pod názvom infraštruktúra na mieru.
Ilúzie nízke ceny: Prečo je public cloud stále tak lákavý?
Public cloud má svoje nesporné výhody, ale nízka cena služieb medzi nimi rozhodne nie je.
Áno, vďaka modelu pay as you go neplatíte žiadnu tarifu, len to, čo za daný mesiac skutočne využijete. Nemusíte riešiť škálovanie výkonu, nečakané špičky a preťaženia, nič.
Máte svoje krabicové riešenie, a keď sa váš projekt do tejto krabice zmestí, všetko funguje spoľahlivo a prakticky samo.
Na limity tohto krabicového riešenia však narazíte vo chvíli, keď si potrebujete vyladiť MySQL server pre databázy. Kvôli konfigurácii jedného parametra si často musíte zaobstarať vyšší, drahší balíček.
Za toto pohodlie si však náležite priplatíte.
A virtuálne servery v public cloude sú drahé aj kvôli tomu, čo firmy typu Amazon prezentujú ako vysokú dostupnosť. Za ňou sa skrýva predovšetkým snaha o úsporu na zákazníckych službách, teda podpore.
Amazon si totiž dobre spočítal, že sa mu skôr oplatí svoju infraštruktúru naddimenzovať, než aby musel so zákazníkmi proaktívne komunikovať. V prípade plánovanej údržby jednoducho presunie všetky servery na chvíľu na záložný rack.
Ceny public cloudu sú kvôli týmto dvom „výhodám“ pokojne o 25 %, ak nie viac, nadhodnotené oproti alternatívam.
Pre mnoho zákazníkov je ale táto „vysokohorská” prirážka znesiteľná práve kvôli o ňom proklamovaným vyšším vstupným nákladom za private (nehovoriac o tom, že väčšina bežných užívateľov by sa o vlastný cloud nedokázala starať – v public cloude si jednoducho platíte za to, že naňho nemusíte myslieť).
Existuje hranica, kedy public cloud začína byť pre firmu drahší ako private, kedy sa jednoducho oplatí utiecť do vlastného.
Lenže my tu teraz už nechceme porovnávať public cloud a typický private cloud.
Akonáhle proti cloudu postavíte managed cloud typu Webglobe, misky váh sa rýchlo presunú.
Webglobe cloud: remeselne robený private s výhodami public cloudu (id: cloud)
Webglobe našiel spôsob, ako cloud poskytnúť lacnejšie ako bežný private, dokonca aj ako public cloud aj pre malých a stredných podnikateľov. A zároveň vie ponúknuť výhody oboch.
Po prvé, vyvinuli sme vlastné webové rozhranie na ľahké vytváranie a správu virtuálnych serverov. Po druhé, vďaka viac ako 25-ročnému know-how sme dokázali optimalizovať aj virtualizačné technológie a ďalšie služby tretích strán, ktoré našim zákazníkom poskytujeme.
Webglobe cloud je, ako Lukáš Kasič hovorí, „remeselne robený cloud” – dokážeme vymyslieť všeličo, s rovnakými high-availability službami, ale za rozumnejšie peniaze:
To najlepšie z private cloudu | To najlepšie z public cloudu |
Je na mieru. Namiesto krabicového riešenia, spriemerovaného pre čo najväčšiu masu užívateľov, navrhujeme vždy tú najlepšiu možnú architektúru. | Je rovnako user-friendly – o celú infraštruktúru sa starajú naši admini, ktorí sú vám navyše neustále k dispozícii na e-maile, súkromnom Slacku aj po telefóne. |
Je ľahko škálovateľný. Síce si vopred objednávate konkrétne prostriedky, ale ich nastavenie môžete každý mesiac meniť podľa potreby. A eventuálne riziko preťaženia riešime našou serverovou poistkou CAF. | Je rovnako redundantný, a preto vysoko dostupný, pretože nám naša virtualizačná technológia dovoľuje presúvať servery bez toho, aby zákazník čokoľvek zaznamenal. |
Čo v rámci cloudu zákazníkom odporúčame? (id: odporucanie)
Aby sme tu ale public cloud len nekritizovali. Naozaj sú situácie, kedy sa obrovsky oplatí.
Preto sa ani my jeho zapojeniu do infraštruktúry našich zákazníkov nebránime. Lukáš Kasič dokonca veľmi často odporúča použiť hybridný cloud.
Príkladom môže byť aplikačný storage, kde bežne volíme Amazon S3. Alebo CloudFlare na cachovanie obrázkov.
Našim cieľom je vždy vytvoriť čo najoptimálnejšie riešenie. Keď nájdeme lepšiu službu alebo technológiu, tak ju odporučíme, aj keď nie je naša.
Kde ale Webglobe dáva maximálny zmysel, je poskytovanie backendových služieb, pri ktorých potrebujete skutočne vysoký výkon. Vďaka skutočne detailnej znalosti technológií a dobrej analytike dokážeme z vašich serverov vytiahnuť maximum.
Navyše sa nebojíme optimalizovať. Keď je niekde problém, zdvihneme telefón a navrhneme lepšie riešenie. V rámci Webglobe cloudu máte jednoducho benefit admina, s ktorým sa môžete kedykoľvek poradiť.
Prejdite z public cloudu k Webglobe a všetky náklady s tým spojené sa vám do pol roka vrátia.
Zaujalo vás, čo Webglobe ponúka? Nechajte nám na seba kontakt a my vám radi povieme viac.