21. 5. 2024
Tlačové správy

Skupina group.one kupuje slovenskú webhostingovú spoločnosť Webglobe od zakladateľa Igora Strečka a fondu spravovaného Sandberg Capital

Podnikateľ Igor Strečko a investičný fond z portfólia väčšinového vlastníka Sandberg Capital predávajú 100 % podiel v spoločnosti Webglobe. Novým majiteľom sa stáva group.one, ktorá patrí k najznámejším spoločnostiam ponúkajúcim cloudové a hostingové služby v Európe. Od roku 2022 za ňou stojí multimiliardový britský private equity fond Cinven a jeden z najväčších penzijných fondov na svete Ontario Teachers' Pension Plan.

Webglobe

"Región strednej a východnej Európy ponúka obrovský potenciál na poskytovanie digitálnych riešení malým podnikom. Táto strategická akvizícia je v súlade s našimi rastovými ambíciami. Vďaka silnej pozícii spoločnosti Webglobe v regióne a talentovanému tímu, ktorý vedie Giacomo Tognoni, sme presvedčení o našej schopnosti urýchliť rast a inovácie v tomto dynamickom regióne," uviedol Daniel Hagemeier, generálny riaditeľ group.one. 


Webglobe bol založený v roku 1999 Igorom Strečkom a Jurajom Hantákom. Odvtedy sa stal lídrom na stredoeurópskom webhostingovom trhu. Postupne rástol vďaka desiatkam akvizícií a integrácii viacerých stredoeurópskych webhostingových hráčov. Dnes spravuje takmer 300 000 registrovaných domén patriacich 100, 000 klientom a registruje približne 10 % národných domén na Slovensku, v Česku a Srbsku. 


„group.one bude stavať na pevných základoch, ktoré vybudoval Igor a tím vo Webglobe. Tešíme sa, že spoločné úsilie nám pomohlo prilákať strategického partnera ako je group.one, ktorý si vybral Webglobe ako platformu na ďalšiu expanziu v regióne strednej a východnej Európy,“ komentoval Martin Fedor, zakladateľ a managing partner Sandberg Capital. „Súčasný CEO Giacomo Tognoni sa pripája ku group.one a bude sa naďalej sústreďovať na prinášanie inovácií a nadštandardných služieb pre zákazníkov Webglobe. Toto partnerstvo je dôležité nielen pre lokálne podnikateľské prostredie, ale aj pre digitalizáciu stredoeurópskeho regiónu,“ doplnil Jakub Krajčovič, investičný manažér Sandberg Capital, ktorý spravoval investíciu do Webglobe a viedol transakciu.


„Spolu s investičným fondom Sandberg Capital sme od roku 2019 vybudovali jedného z vedúcich webhostingových poskytovateľov v strednej a východnej Európe. Našou prioritou bolo odovzdať Webglobe do rúk partnera, pod ktorým bude značka ďalej rásť a 100-tisíc zákazníkov získa ešte kvalitnejšie služby,“ povedal Igor Strečko, ktorý podrobnejšie načrtol aj svoje ďalšie plány. „Mojím cieľom je ďalej budovať úspešné podnikateľské projekty a investovať do začínajúcich firiem, pre ktoré je zháňanie kapitálu najnáročnejšie.“


Poradcami pri transakcii na strane predávajúcich boli investičná banka Raymond James, advokátske kancelárie Barger Prekop (SR); Kocián, Šolc, Balaštík (CZ); a Moravčevič,
Vojnovič a partneri (RS) a finančný poradca BDO. Dokončenie transakcie podlieha štandardným regulačným schváleniam.


Webglobe je pôvodne slovenský registrátor domén a webhostingová platforma, ktorá vznikla v roku 1999 v Bratislave. Založil ju slovenský podnikateľ Igor Strečko spolu s technologickým expertom Jurajom Hantákom. Obaja chceli začínajúcim podnikateľom ponúknuť internetové zastúpenie, teda online prezentáciu ich značky, aktivít a tovarov. Webglobe ponúka širokú škálu produktov od domén a webhostingu až po marketingové a bezpečnostné nástroje pre úspešný digitálny biznis malých a stredných firiem. 


Sandberg Capital je slovenská private equity správcovská spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2014. Zameriava sa na investovanie do menších a stredne veľkých spoločností na Slovensku a v regióne strednej a východnej Európy v oblastiach IT, telekomunikácií, poľnohospodárstva, vzdelávania a maloobchodu. Sandberg Capital spravuje viac ako 340 miliónov eur v mene súkromných a inštitucionálnych investorov. 


Igor Strečko založil a viac než 20 rokov viedol slovenskú firmu Webglobe, v ktorej realizoval prvé akvizície na domácom webhostingovom trhu. Pod Igorovým vedením sa Webglobe stal slovenskou dvojkou a úspešne expandoval do Česka a Srbska. Doposiaľ uzavrel 24 strategických akvizícií. Aktuálne naplno investuje do malých a stredných firiem. Po predaji podielu vo Webglobe skupine group.one sa plne sústredí na podporu malých a stredných firiem v Česku aj na Slovensku nielen prostredníctvom financovania, ale aj odovzdaním svojich skúseností.


group.one so sídlom vo Švédsku a kanceláriami v 12 krajinách sa stará o viac ako 2 milióny zákazníkov, prevažne malých a stredných podnikov. Spoločnosť poskytuje digitálne riešenia, ako je Software as a Service (SaaS) a hosting. V rámci vlastníctva group.one umožňujú popredné značky ako one.com, WP Rocket, Imagify, Rank Math, Hostnet.nl, Herold.at a viac ako 20 ďalších zákazníkov ísť a rásť vďaka onlinu. Spoločnosť vo finančnom roku končiacom sa 30. septembra 2024 výrazne zvýšila svoje tržby na viac ako 300 miliónov eur.

Autor článku
Webglobe


Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme Vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok

Výbava pre váš online svet

Prečo veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?