Skôr či neskôr sa návštevník vašej webovej stránky ocitne na neexistujúcej URL adrese. Vtedy sa mu zobrazí chyba 404: stránka neexistuje. Našťastie väčšina moderných WordPress šablón obsahuje predpripravenú chybovú stránku pre tento druh situácie, vďaka ktorej je jej tvorba jednoduchšia.
V tomto návode si ukážeme:
Na chybovú stránku sa návštevníci často dostanú vlastnou vinou, keď zadajú nesprávnu URL adresu. Chybu HTML 404 ale môžete spôsobiť aj vy sami tým, že si na webe vymažete stránku, príspevok alebo zmeníte URL. To môže poriadne zhoršiť vaše SEO. Aby ste sa podobným problémom vyhli, odporúčame zmenené stránky vždy správne presmerovať.
Podstatou chybovej stránky 404 by malo byť udržať návštevníkov na vašom webe. To znamená:
Takto vyzerá predvolená chybová stránka 404 v šablóne Twenty Twenty-Two.
Prednastavené chybové stránky vo WordPress šablónach spravidla nevyzerajú nijak obzvlášť dobre.
Ak si chcete vytvoriť vlastné, kreatívnejšie a vtipnejšie, môžete tak spravidla spraviť v editore WordPress šablóny.
Inšpirujte sa vtipnými príkladmi chybových stránok na webe creativebloq.com.
Ak používate niektorú z novších WordPress šablón (napr. Twenty Twenty. Two, ktorú máte v našom WordPress hostingu predvolene nainštalovanú), má to hneď dve výhody:
Chybovú stránku 404 nenájdete klasicky medzi svojimi stránkami. Editovať ju musíte priamo v šablóne.
Ďalší jednoduchý spôsob na tvorbu stránky 404 v každej šablóne (teda aj tej, ktorá ju v základe neobsahuje) je pomocou WP pluginu.
Takýto plugin vám umožní nielen vytvoriť chybovú stránku; niektoré vás dokážu na chyby 404 na vašom webe aj vopred upozorniť.
Odporúčané WP pluginy na chybové stránky:
Ak používate vo WordPresse editory ako Elementor, Beaver Builder, Oxygen alebo WP šablónu a a builder Divi, nájdete nastavenie chybovej stránky 404 priamo v editore.
Zdieľajte článok
Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.