Čo je to dostupnosť hostingu a prečo je jedným z kľúčových faktorov, ktoré treba brať pri jeho výbere do úvahy
Jedna z kľúčových vecí pri výbere webhostingu, ktorú by ste mali dôkladne zvážiť, je dostupnosť hostingu. Prečo? Pretože čím nižšia je dostupnosť servera, tým častejšie bude váš web/dáta offline.
Ideálna a reálna dostupnosť hostingu
Samozrejme, ideálna dostupnosť je 100%, teda že váš web bude bežať po celý čas v roku. Realita je taká, že s nejakou nedostupnosťou treba rátať vždy. Server potrebuje pravidelnú údržbu, prípadne sa časom môže opotrebovať a váš web bude treba presunúť na iný server. Faktorov, ktoré môžu nedostupnosť ovplyvniť, je oveľa viac. Preto 100%-tnú dostupnosť nie je možné garantovať nikdy.
Otázky, ktoré by ste si mali položiť teda sú:
1. Akceptovali by ste počas roka dokopy niekoľkohodinovú nedostupnosť?
2. Môžete si dovoliť, aby váš web vypadol počas dňa? Alebo horšie, počas doby, kedy máte najviac objednávok?
Ak by ste boli menšia firma, ktorá až tak nezávisí od online objednávok, pravdepodobne by ste si pár hodín nedostupnosti počas roka dovoliť mohli.
Ak by ste potrebovali mať dáta neustále online, pretože na ich základe robíte dôležité rozhodnutia, aj „menšia“ nedostupnosť by mohla byť neprijateľná.
Ako to vyzerá v praxi?
Bežne by vám poskytovateľ hostingu mal vedieť povedať, akú dostupnosť vám vie garantovať. Bežne by to malo byť aspoň 99,9%, ideálne viac. Nižšiu dostupnosť mávajú veľmi lacné hostingy alebo hostingy zdarma, ktoré aj mimo iných dôvodov, nie tým najlepší, riešením.
Pri 99,9% dostupnosti bude server nedostupný len počas 0,1% v roku, čo predstavuje 8,76 hodiny.
Avšak pri 99,98% dostupnosti, ktorú poskytujeme aj my vo WY, by nedostupnosť počas roka predstavavovala len 1,752 hodiny, čo je rozdiel až 7 hodín. Ak je to pre vás príliš dlhý čas, počas ktorého by web určite nemal byť nedostupný, mali by ste sa poobhliadnuť po inom hostingovom riešení.
Vaše rozhodnutie teda závisí najmä od toho, koľko nedostupnosti si môžete dovoliť, aby tým neutrpel váš web, blog či biznis.