Malvér skener – vírus na Vašej stránke

Malvér skener – detekcia vírusov na vašej stránke

Dáta uložené v priestore vašej domény raz za týždeň kontrolujeme nástrojom BitNinja, či neobsahujú škodlivý softvér – tzv malvér. Súbory infikované malvérom nájdete v zozname v administrácií domény v časti Hosting > Web > Malvér skener (ak sa jedná o multihosting skener sa nachádza na hlavnej multihostingovej doméne napr. multi_123456)

Kto vám s daným vírusom pomôže?

Pokiaľ nemáte skúsenosti s tvorbou/správou stránok, odporúčame sa obrátiť na Vášho správcu webovej aplikácie/programátora/technika, ktorý musí obsah daného webu prečistiť, aktualizovať a zabezpečiť, aby sa v budúcnosti podobná situácia podľa možností neopakovala. Naša spoločnosť takéto služby aktuálne neposkytuje.

Ako sa dostane vírus na vašu stránku?

 Vírus na stránku sa dostane s najväčšou pravdepodobnosťou, ak útočník nájde bezpečnostnú zraniteľnosť v zdrojovom kóde vašej webovej stránky, tzn. dieru v kóde stránky. Treba však dbať aj na iné zraniteľné miesta ako sú:

  1. Neaktualizovaná aplikácia
  2. Neaktualizované pluginy
  3. Nedostatočne bezpečné heslo
  4. Ukladanie hesla pre FTP účet vo vašom počítači ( v aplikácií Filezilla, Total Commander a pod.)

Ako sa prečisťuje obsah zavírenej stránky?

Zložitejší postup:

Je potrebné sa prihlásiť na FTP účet domény, stiahnuť si celý obsah stránky do počítača a prekontrolovať antivírusovým programom. Následne prekontrolujte aj databázu, ktorá je naviazaná k danej stránke. Po preverení si zmeňte heslo do vášho FTP účtu a aktualizujte si svoju aplikáciu na najnovšiu verziu.

Jednoduchší spôsob, možný len v prípade, že vírus je na stránke po dobu menej ako 14 dní, nie starší:

V prípade, že stránka bola zavírená len v priebehu 14 dní (to zistíte tak, že sa prihlásite do administrácie a v časti web – malvér skener si skontrolujete dátum pri zavírenom obsahu vašej stránky), vo vašej administrácii v časti Hosting > Zálohovanie si viete obnoviť stránku ešte zo dňa kedy bola v poriadku a tým pádom nemusíte riešiť zásah programátora. Obnovu odporúčame vykonať ako pre FTP, tak aj pre samotnú databázu. Ako spraviť obnovu zo zálohy zistíte tu: Zálohovanie

Ako najlepšie zabezpečiť svoju stránku?

  • aktualizácia redakčného systému na najnovšiu verziu
  • neukladať heslo na FTP do aplikácií ako sú Filezilla, Total Commander a pod.
  • zvoliť si silné heslo na prihlásenie do FTP klienta, minimálne 8 znakov, malé, veľké písmeno, číslicu
  • dbať o bezpečnosť Vášho vlastného počítača použitím antivírusového programu, ktorý budete pravidelne aktualizovať

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.