Ochrana e‑mailových adries na strane používateľa

E-mailové adresy do spamových databáz sú získavané napr. pomocou robotov, ktoré prechádzajú webové stránky a zbierajú e‑mailové adresy na nich uvedené. Roboty sa spravidla nezaťažujú hlbšou analýzou zdrojového kódu a zbierajú všetko, čo vyzerá ako e‑mailová adresa – teda postupnosť písmen, číslic, pomlčiek a bodiek, ktorá obsahuje zavináč. Preto sa odporúča vyhnúť písaniu e‑mailovej adresy priamo na webovú stránku a radšej ju opísať nejakým pre človeka zrozumiteľným spôsobom – napr. meno (zavináč) domena.sk. Vhodnejším spôsobom je umiestniť na web formulár kde zákazník napíše svoju požiadavku a stlačí odoslať. Potom mail odošle priamo PHP skript umiestnený na serveri a k tomu už robot nemá prístup. Samozrejme treba si dať pozor aby mail nebol zobraziteľný v zdrojovom kóde stránky.

Odporúčame vždy dobre zvážiť, čí je vhodné alebo nutné určitému subjektu svoj e‑mail zveriť (týka sa predovšetkým webových stránok, rôznych registrácii, upozorňovania). Aj v prípade seriózneho subjektu nie je možné vylúčiť únik informácii a zneužitia treťou stranou. Pre rôzne registrácie, zasielanie informácii atd. sa odporúča mať založený špeciálny e‑mail.

E-mailové adresy pre databázy na rozosielanie spamu môžu byt získavané tiež pomocou vírusov, je preto dôležité poznať základné pravidlá pre správanie sa na internete a mať počítač proti vírusom dobre zabezpečený. Tak isto musia mať zabezpečený počítač aj Vaši známy ktorí Vás majú v adresári.

Odporúčame zásadne na príslušné adresy, z ktorých je spam posielaný nereagovať, neklikať na žiadny z odkazov v e‑maily obsiahnutých lebo tým je spamerovi iba potvrdené že elektronická adresa je funkčná a schránku niekto pozerá. Adresa z ktorej je spam posielaný často nie je pravá a často sa mení môže ísť aj o sfalšovanú adresu iného človeka, ktorý s rozosielaním e‑mailu nemá nič spoločné.

Spam robot však mailové adresy môže získať tiež sledovaním odpovedi vzdialených SMTP serverov. Robí na vzdialený poštový server tzv. slovníkový útok, kedy sa pokúša doručiť e‑mail na adresy zložené z obvyklých mien a priezvisk, obľúbených názvov a prezývok (kováč, horvath, mlynarovic atd.). Tieto adresy sú preto ohrozenejšie, ako protiopatrenia sa odporúča napr. rozšírenie adresy o ďalšie znaky (xkovac).

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.