Pre začiatočníkov

Zmena prihlasovacích údajov vo WordPresse

V tomto článku si popíšeme, ako zmeniť používateľské meno a heslo na prihlásenie do vášho WordPress účtu.

Vytvorenie nového používateľa vo WordPresse

Do vášho WordPress účtu môže mať prístup viac používateľov. To sa vám bude hodiť napríklad v prípade, že vám s tvorbou webu pomáha niekto iný. Každému používateľovi môžete priradiť určitú rolu. Vďaka tomu viete udeliť administrátorské práva tomu, kto bude meniť nastavenie WordPressu, a napríklad svojmu copywriterovi alebo SEO špecialistovi nastaviť nižšie práva.

Inštalácia WordPress pluginov

WordPress pluginy sú v zásade aplikácie, ktoré rozširujú možnosti vášho WP webu. Existujú ich tisíce. Preto v tomto článku nájdete nielen návod, ako WordPress plugin nainštalovať, ale aj odporúčanie na výber vhodného pluginu.

Rozdiel medzi stránkou a príspevkom vo WordPresse

Často sa stáva, že používatelia stránky a príspevky zamieňajú, čím si zbytočne pridávajú prácu s organizáciou svojho webu.

Aký je teda vo WordPresse rozdiel medzi stránkou a príspevkom?

Sprievodca WordPress administráciou (WP admin)

WordPress administrácia (v skratke WP admin) je ovládacie centrum vášho webu. Je to backend WordPressu, teda tá časť, ktorú vaši zákazníci nevidia a ani do nej nemajú prístup. Práve tu si môžete tvoriť a spracovávať svoje stránky, inštalovať pluginy, meniť šablóny atď. Pozrite sa, čo všetko dokáže.

Zabudnuté heslo: Obnova hesla na WordPress

Existuje viacero spôsobov, ako si vo WordPresse obnoviť zabudnuté heslo. Tu si ukážeme ten najjednoduchší a najrýchlejší z nich – a zároveň aj riešenie pre prípad, že si okrem hesla nepamätáte ani svoje používateľské meno či e‑mail potrebný na prihlásenie sa do WP.

Zmena WordPress šablóny

Zmena WordPress šablóny je veľmi jednoduchá. Existuje však pár vecí, na ktoré je pri nej dobré nezabudnúť. V tomto návode si ukážeme, ako WP šablónu správne zmeniť.

(Bezpečné) prihlásenie do WordPress administrácie

Do svojej WordPress administrácie sa najrýchlejšie prihlásete prostredníctvom URL www.vasadomena.sk/wp-login.php. Stačí, keď za www.vasadomena.sk doplníte URL adresu svojho webu.

Tvorba stránok a príspevkov

WordPress rozlišuje dva typy obsahu: stránky a príspevky (blogové články). Tu si ukážeme, ako sa stránky a príspevky vo WP administrácii vytvárajú a kde sa potom dajú upraviť.

Optimalizácia a kompresia obrázkov vo WordPresse

Optimalizácia všetkých obrázkov, ktoré sa na svojom webe chystáte použiť, je veľmi dôležitá pre rýchlosť načítania vašich stránok. Obrázky vo vysokom rozlíšení vám zbytočne zaberajú miesto na vašom webhostingu, ale predovšetkým spomaľujú web návštevníkom.

Zmena trvalých odkazov (permalinkov) pri príspevkoch vo WordPresse

Každý príspevok vo WordPresse má svoj trvalý odkaz (permalink), na ktorý možno odkazovať aj dlho po tom, ako zmizne z hlavnej stránky vášho blogu. WordPress umožňuje nastaviť rôzne štruktúry permalinkov a základné nastavenie nie je príliš prívetivé pre vašich návštevníkov ani pre vyhľadávače (na účely SEO). V tomto článku vám preto ukážeme, ako sa dajú trvalé odkazy vo WordPress zmeniť.

Nastavenie ikony webu (faviconu) vo WordPresse

Favicon (alebo favikona) je skratka anglického favourite icon (obľúbená ikona). Ide o logo webu, ktoré sa zobrazuje na karte prehliadača, v zozname záložiek, vo výsledkoch mobilného vyhľadávania atď.

Vytvorenie a úprava menu stránok vo WordPresse

Hneď, ako si vytvoríte tie najdôležitejšie stránky, budete si musieť na svoj web pridať aj menu. To vašim zákazníkom uľahčí navigáciu. Tu si ukážeme, ako si menu vo WordPresse vyklikať.

Kontaktný formulár vo WordPresse

Väčšina webov potrebuje kontaktný formulár. Vďaka nemu sa s vami vaši zákazníci jednoducho spoja, vďaka čomu si zvýšite pravdepodobnosť, že u vás nakúpia. 

WordPress bohužiaľ nemá vstavané formuláre. Existuje však množstvo pluginov, s ktorými si kontaktný formulár na web jednoducho pridáte aj bez programovania. Tu si ukážeme, ako si kontaktný formulár vytvoriť vo WordPress plugine WPForms.

Ako na formátovanie textu vo Wordpresse

Formátovanie (úprava) textu vo WordPresse funguje podobne ako v klasickom Worde. Text si môžete zvýrazniť (bold), napísať ho kurzívou (italic), podčiarknuť alebo preškrtnúť. V tomto návode si okrem toho ukážeme, ako v editore vytvoriť nový odsek a odrážkový alebo číslovaný zoznam.

Nastavenie domovskej stránky (homepage) webu na WordPresse

WordPress na domovskej stránke webu automaticky zobrazuje najnovšie blogové príspevky. Je to pozostatok z čias, keď ešte fungoval ako redakčný systém na tvorbu blogu. Tu si ukážeme, ako toto nastavenie zmeniť.

Vytvorenie podstránky vo WordPresse

Rozdelenie na stránky (parent pages) a podstránky (child pages) vám pomôže lepšie usporiadať váš web. Vďaka tejto jasnej hierarchii sa na ňom vaši návštevníci aj vyhľadávače ako Google lepšie zorientujú. V tomto článku si ukážeme, ako vo WordPresse podstránky vytvoriť.

Nastavenie úvodnej stránky blogu vo WordPresse

Úvodná stránka blogu slúži ako rozcestník, na ktorom návštevníci vášho webu nájdu všetky najnovšie blogové príspevky. V základnom nastavení WordPressu túto funkciu plní vaša domovská stránka, teda tá na URL www.vasadomena.sk. Tu si ukážeme, ako toto nastavenie zmeniť tak, aby sa blog zobrazoval napríklad pod URL www.vasadomena.sk/blog.

Vytvorenie meta description (popisov) pre WordPress web

Meta description (meta popis) stručne vystihuje obsah danej stránky a je veľmi dôležitý pre Google ad. Tu si ukážeme, ako ho vytvoriť pre WordPress web.

Schvaľovanie a vypnutie komentárov pod príspevkami (moderovanie diskusií)

Možno ste aj na vlastnej koži zakúsili, že internetové diskusie vedia byť dosť ostré a plné nenávisti. Okrem toho sú aj častým terčom spamerov – ako robotických, ktorí šíria škodlivý softvér, tak aj živých, snažiacich sa priživiť na úspechu daného článku a propagovať svoje vlastné projekty.

Prepnutie WordPressu do HTTPS

HTTPS protokol šifruje všetky dáta prenášané medzi vaším webom a prehliadačom vašich návštevníkov. Vďaka tomu chráni napríklad ich osobné údaje (ktoré u vás zadávajú pri nákupe alebo prihlásení) pred hackermi.

Predinštalované pluginy k vášmu Wordpressu

Aby sme vám čo najviac uľahčili prácu s WordPressom, predinštalovali sme naň niekoľko podstatných rozšírení (WordPress pluginov). Pomôžu vám so zlepšením bezpečnosti, sledovaním návštevnosti alebo zrýchlením načítavania vašich webových stránok.

Návod na plugin UpdraftPlus WordPress Backup & Migration

Plugin UpdraftPlus WordPress Backup & Migration slúži na zálohovanie, obnovu a migráciu vášho WordPressu. Umožňuje vytvárať manuálne aj automatické zálohy dát vrátane databázy, súborov, pluginov a šablón. Vďaka nemu si môžete jednoducho obnoviť svoje stránky v prípade havárie, straty dát alebo útoku.

Ako otestovať responzivitu WordPress šablóny

Jednou z kľúčových vlastností moderných webstránok je responzívny dizajn, ktorý umožňuje automatické prispôsobenie stránky rôznym zariadeniam a veľkostiam obrazovky. V tomto článku sa dozviete, ako otestovať responzívnosť WordPress šablóny, aby ste zabezpečili, že vaše stránky budú vyzerať skvele na počítačoch aj mobilných zariadeniach.

Zálohovanie WordPressu a jeho obnova

Zálohovanie WordPressu a jeho obnova sú kľúčovými krokmi k ochrane vášho webu a dát. Práve preto za vás robíme zálohy úplne automaticky. V návode opisujeme postup pre prípady, keď si chcete zálohu či obnovu spraviť aj vo vlastnej réžii.

Vloženie embed videa z YouTube do WordPressu

YouTube videá sa dajú do WordPressu veľmi ľahko vložiť (embedovat) pomocou odkazu. Existuje aj celý rad iných možností, ako s YouTube videami na webe pracovať.

Zmena názvu a popisu webu vo WordPresse

Názov a popis (meta description) vášho webu sa zobrazuje predovšetkým vo vyhľadávaní Googlu, Zoznamu a pod. Je to teda jeden z prvých textov, ktoré si vaši návštevníci prečítajú. Preto by mal vzbudiť čo najlepší dojem. Nezabudnite ho na svojom webe vyplniť. Poruke máte hneď dve možnosti, ako na to.

Čo je to WordPress šablóna a ako sa používa

WordPress šablóny predstavujú hlavnú a základnú súčasť WordPressu a sú jednou z príčin, prečo je tvorba webov vo WordPresse taká jednoduchá. Vďaka nim si aj úplný začiatočník bez znalosti programovania môže vytvoriť krásny web. V tomto článku si vysvetlíme, čo to je WordPress šablóna a aké typy šablón existujú.

Návod na WordPress plugin EWWW Image Optimizer

Pomocou WordPress pluginu EWWW Image Optimizer si môžete zmenšiť veľkosť obrázkov na svojom webe. Vďaka tomu si ušetríte trochu miesta na webhostingu, ale predovšetkým zrýchlite načítanie stránok, čo ocenia nielen vaši návštevníci, ale aj Google, ktorý berie rýchlosť načítania stránok za jeden z dôležitých SEO faktorov.

Sprievodca blokovým editorom Gutenberg pre WordPress

Blokový editor Gutenberg je bezplatný nástroj, ktorý ponúka WordPress na tvorbu webu. Tu si ukážeme všetky možnosti vytvárania príspevkov (blogových článkov) a stránok.

Pridanie obsahu do hlavičky, päty a postranných panelov webu

Chcete si do hlavičky, päty a postranných panelov vložiť menu, odkazy na sociálne siete alebo napríklad zoznam najčítanejších príspevkov? Tieto časti webu patria medzi tzv. globálne. To znamená, že sa zobrazujú na každej (alebo takmer každej stránke) vášho webu. Upravujú sa na úrovni WordPress šablóny. Tu si ukážeme dva spôsoby, ako do nich pridať obsah.

Vkladanie obrázkov a ďalších médií do WordPressu

Obrázky, videá a ďalšie médiá dotvárajú celkový vzhľad vášho webu. Pomáhajú ilustrovať text, dodávajú stránkam potrebnú farbu a rozdeľujú ju na prehľadné celky.

V tomto článku si preto ukážeme, ako s obrázkami a ďalšími médiami vo WordPresse pracovať.

Dvojfaktorové overenie (2FA) na prihlásenie do WordPressu

Dvojfaktorové overenie (skrátene 2FA) do vášho WordPressu pridá ďalšiu dôležitú úroveň zabezpečenia, vďaka ktorej sa do vášho WP adminu nedostane nikto nepovolaný. Jeho aktivácia je naozaj jednoduchá. Stačí nasledovať tieto kroky.

Odporúčania pre aktualizáciu WordPressu

Pravidelné aktualizácie vedú k lepšej stabilite WordPressu a odolnosti vášho webu voči hackerským útokom.

Zabezpečenie WordPressu: Podrobný návod pre začínajúcich používateľov

WordPress je dnes jedným z najpopulárnejších a najrozšírenejších systémov na správu obsahu na internete. S jeho rastúcou obľúbenosťou sa, bohužiaľ, zvyšuje aj riziko útokov a bezpečnostných hrozieb. Existuje však niekoľko opatrení, ktoré môžete prijať a uistiť sa tak, že váš WordPress web zostane bezpečný.

Zabezpečenie formulárov na webe (nielen) pomocou reCAPTCHA

Webové formuláre sú jedným z najčastejšie napádaných prvkov na webe. Existuje množstvo rôzne sofistikovaných techník, ktorými sa hackeri môžu prostredníctvom nechráneného formulára jednoducho dostať k citlivým údajom vašich návštevníkov a zákazníkov.

Duplikovanie stránok a príspevkov vo WordPresse

Duplikovanie stránok vám umožní rýchlo a efektívne vytvárať nové stránky s podobným obsahom bez toho, aby ste museli začínať od nuly. Ak ste užívateľom WordPressu a potrebujete duplikovať stránku, tento podrobný a štruktúrovaný návod vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete.

Potrebujete poradiť?

Nenašli ste odpoveď? Obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme.

icon
Na Slovensku
+421 2 581 010 62

Pondelok - piatok: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
V Českej republike
+420 603 111 111

Pondelok - piatok: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
E-mailom
info@webglobe.sk

Odpovieme vám max. do 24 hodín

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.

Zaujímajú vás ďalšie témy?

V našej poradni nájdete prehľadne rozstriedené informácie z rôznych odvetví.

Prejsť do poradne