Ako urobiť snímku obrazovky?

Pri riešení vašej požiadavky vás Webglobe podpora môže požiadať o snímku obrazovky, ktorá jej pomôže váš problém lepšie pochopiť, a tým pádom aj rýchlejšie vyriešiť. Tu si ukážeme všetky spôsoby, ako urobiť snímku obrazovky na počítačoch s operačným systémom Windows aj MacOS.

Snímka obrazovky na macOS

Snímku obrazovky je možné urobiť tromi štandardnými spôsobmi:

Výrez

Stlačením kombinácie kláves cmd+shift+4 sa vám namiesto kurzora myši objaví "zameriavač". Výrez vykonáte stlačením ľavého tlačidla myšou a jej ťahaním. Tento spôsob je ideálny, ak chcete odfotiť napr. iba konkrétnu chybovú hlášku.

Snímka konkrétneho okna aplikácie

Možné vykonať stlačením kláves cmd+shift+4 a následne stlačením medzerníka. Akonáhle stlačíte medzerník, objaví sa namiesto "zameriavača" ikona fotoaparátu. Na okno, ktoré chcete odfotiť stačí nabehnúť fotoaparátom a stlačiť ľavé tlačidlo myši.

Snímka celej aktuálnej obrazovky

Stlačením kombinácie kláves cmd+shift+3 odfotíte snímku celej aktuálnej obrazovky. Za predpokladu, že nedošlo k zmene systémového nastavenia, sa všetky snímky obrazovky ukladajú na vašu plochu.

Snímka obrazovky na Windows

Pri operačných systémoch Windows sa snímka obrazovky vykonáva stlačením tlačidla Print Scrn. Klávesa je umiestnený v pravej hornej časti klávesnice (väčšinou nad klávesom Insert), viď: wiki.

Snímka celej aktuálnej obrazovky

Ak stlačíte iba klávesu Print Scrn, automaticky dôjde k zachyteniu snímky celej obrazovky.

Snímka konkrétneho okna aplikácie

Ak chcete urobiť snímku iba aktuálneho okna danej aplikácie, je nevyhnutné stlačiť kombináciu kláves Alt+Print Scrn

V oboch prípadoch dôjde k uloženiu snímky do schránky. Na jeho získanie je nevyhnutné otvoriť akýkoľvek editor obrázkov ako je napr aplikácia Maľovanie, ktorá je dostupná vo všetkých verziách Windows (k nájdeniu v: Štart → Programy → Príslušenstvo → Maľovanie). Pre skúsenejších užívateľov stačí stlačiť klávesu Windows+R a zadať príkaz mspaint.

Užívatelia MS Windows 7 môžu zadať frázu "Maľovanie" do poľa pre rýchle vyhľadávanie (v ľavej spodnej ponuke menu Štart). Skúsenejší užívatelia môžu do poľa pre rýchle vyhľadávanie zadať aj príkaz mspaint.

Po otvorení aplikácie Maľovanie zvoľte menu Úpravy → Vložiť. Automaticky sa objaví snímka obrazovky/aktuálneho okna, ktoré ste odfotili. Snímku uložíte v menu Súbor → Uložiť (prípadne Uložiť ako.). Uistite sa, že ste zvolili formát súboru JPG.

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.