Všeobecné návody k serverom

VPS admin: rozhranie na konfiguráciu virtuálnych privátnych serverov

VPS admin je rozhranie na konfiguráciu virtuálnych privátnych serverov (VPS). V tomto článku si predstavíme jeho možnosti, ako aj to, ako s ním pracovať.

Ako zriadiť hosting pre doménu na vašom serveri

Máte už u nás svoj server, a potrebujete na ňom vytvoriť hosting pre vašu doménu?

Aké serverové technológie používate?

Administrátori Webglobe sa neustále vzdelávajú, aby ovládali moderné technológie požadované zákazníkmi. Pokiaľ ste na našom webe nenašli tú, ktorú požadujete, nebojte sa nás na ňu opýtať. Možno už pracujeme na jej implementácii.

Ako je to s modernizáciou hardvéru serverov?

Webglobe pravidelne obnovuje stroje, na ktorých virtuálne servery bežia – typicky najnovšími modelmi osvedčených partnerov.

Ako navýšim výkon svojho servera?

Server je neustále monitorovaný a zaistený službou CAF (Customer's Application First), ktorá mu dopraje dostatok výkonu, keď sa dostane na hranicu svojho výkonu. V takýchto prípadoch výkon zaistíme, parametre prevádzky zaznamenáme a kontaktujeme vás s návrhom optimálneho riešenia.

Ako rýchlo mi bude po objednaní VDC pripravené?

VDC je pripravovaný automatom po úhrade objednávky. V prípade akýchkoľvek pochybností a otázok nás však neváhajte kontaktovať a naši technici vám poradia pri výbere potrebných parametrov, či aj s výberom vhodného modelu VDC – RRP alebo PAYG.

Ako si vytvorím virtuálny server vo VDC?

Na vytváranie virtuálnych serverov (Virtual Machine – VM) vo virtuálnom datacentre je k dispozícii užívateľské rozhranie vCloud Director. Toto rozhranie umožnuje kompletne spravovať vlastné vdc – vytvoriť vApp, VM, zapnúť, vvpnúť či reštartovať VM. Pridať či odobrať parametre pre VM (z disponibilných parametrov). Importovať vlastné ISO image, vytvárať si katalógy serverov, zapájať interné či externé sieťovanie podľa potreby

Ako určím optimálnu konfiguráciu servera?

Konfiguráciu servera vám pre začiatok pomôžu nastaviť administrátori Webglobe. Jeho skutočné nároky sa však prejavia až počas prevádzky. Nie je od veci výkon naddimenzovať, aby ste mali istotu úplnej funkčnosti. Od Webglobe navyše dostanete prvé 3 mesiace zadarmo, čo je viac ako dostatočná doba na otestovanie parametrov servera. A k tomu máte až 30 dní ročne zadarmo službu CAF (Customer's Application First), ktorá vám zaistí potrebný výkon aj pri nepredvídateľných špičkách prevádzky.

Ako vybrať správny server?

Záleží na veľkosti projektu. Malému projektu stačí virtuálny server. Stredný projekt vyžaduje viac virtuálnych serverov skombinovaných do infraštruktúry. A najväčším projektom je vhodné dopriať ten najvyšší výkon vyhradený iba pre nich.

Aký je rozdiel medzi RRP a PAYG modelom?

Jedná sa o odlišnú filozofiu využívania VDC. RRP je model vyhradených výkonových prostriedkov (Reserved resource pool). Tieto prostriedky sú klientovi k dispozícii na základe objednávky a klient z nich môže vytvárať potrebnú infraštruktúru. Model RRP je fakturovaný na mesačnej báze podľa vyhradených prostriedkov. PAYG (PayAsYouGo) model je fakturovaný ako mesačný priemer naalokovaných prostriedkov. Klientovi sú fakturované reálne naalokované a využité zdroje vytvorených VM podľa hodinovej sadzby.

Aký je rozdiel medzi virtuálnym a fyzickým serverom?

Fyzický server je možné rozdeliť na viacero virtuálnych serverov. Výhodou virtuálneho servera sú nižšie náklady, rýchla škálovateľnosť prostriedkov a nezávislosť od hardvéru. Výhodou fyzického servera je vyhradenie všetkého výkonu servera pre daný projekt.

Aký OS je možné pre virtuálne servery použiť?

K dispozícii v katalógu nájdu klienti všetky štandardné stable verzie OS Linux – Debian, CentOS, Ubuntu… a samozrejme aj OS Microsoft Windows. Licencovanie Windows prebieha formou SPLA, tj. mesačný prenájom potrebných licencií. V prípade požiadavky na neštandardné OS je možné tieto do systému na požiadanie klienta doplniť alebo využiť import vlastného OS do katalógi pomocou rozhrania vCloud Director.

Bude mi server patriť alebo bude po celý čas váš?

Server bude patriť našej spoločnosti a vy ho budete mať prenajatý. Po uplynutí jeho životnosti ho nahradíme novým serverom, aby sme zachovali kvalitu a spoľahlivosť našich služieb. Pôvodný server by sme vám potom ponúkli na odkúpenie za symbolickú cenu alebo by sme ho ponechali v štruktúre ako vývojový server. Samozrejme by sa ale znížila cena za jeho prenájom na minimálnu čiastku.

Bude môj server mojím vlastníctvom?

Nebude a preto nebudete musieť hradiť prípadné opravy HW. Všetko funguje ako operatívny lízing pri autách. Platíte si mesačný prenájom a o nič sa nestaráte. Všetko je na nás. Pokiaľ ale prejavíte záujem o server po uplynutí jeho životnosti, môžete si ho odkúpiť za symbolickú cenu a použiť ho na zálohovanie alebo ako vývojový server.

Bude server v mojom vlastníctve?

Nebude – a to je dobre. Odpadávajú vám tak starosti s prevádzkou, s amortizáciou a nutnosťou obnovovania hardvéru. Vďaka prenájmu serverov od Webglobe máte k dispozícii bez starostí aktuálny hardvér, neustále monitorovaný z hľadiska výkonu, zabezpečenia a dostupnosti.

Budem mať k serveru fyzický prístup?

Po dohode môžete navštíviť váš server v datacentre za asistencie našich technikov. Z bezpečnostných dôvodov vás samotných k našim serverom samozrejme pustiť nemôžeme. Nedovoľujú to ani podmienky samotného datacentra.

Budem mať k serveru root prístup?

Áno. Ste pánom svojho servera. Z hľadiska OS a aplikácií si server spravujete sami. O údržbu a funkčnosť hardvéru servera sa stará Webglobe.

Čo keď serverom vôbec nerozumiem?

Potom je pre vás virtuálny managed server správna voľba. K serveru budete pristupovať cez rovnakú administráciu ako pri hostingu. Len si priestor pre svoje projekty budete zakladať na svojom vlastnom serveri a nebudete teda za hostingové programy nič platiť.

Čo to znamená managed server?

Managed server je server so správou. Zákazník sa o jeho prevádzku vôbec nemusí starať. Všetok monitoring, stráženie funkčnosti a dostupnosti, zabezpečenie a zálohovanie riešia administrátori Webglobe. A rovnako tak odbavujú všetky požiadavky zákazníka.

Je možné kombinovať fyzické a virtuálne servery?

Áno, môžeme vám postaviť hybridnú štruktúru, ktorá bude kombinovať obe možnosti a vy tak budete mať skutočne robustnú infraštruktúru.

Je možné pridať výkon alebo storage servera?

Áno, po dohode môžeme napríklad pridať RAM alebo disky a upraviť čiastku za mesačný prenájom. Samozrejme iba ak je na všetko v serveri dostatok priestoru a je to technicky možné. Preto je dobré zvoliť server s možnosťou budúceho rozvoja. Prípadne môžeme do infraštruktúry pridať ďalší fyzický alebo virtuálny server.

Koľko domén môžem mať na virtuálnom serveri?

Počet domén na virtuálnom serveri nie je obmedzený. To, čo vás limituje, je náročnosť jednotlivých projektov na pridelený výkon. Avšak aj ten sa dá priebežne zvyšovať.

Koľko serverov si môžem vytvoriť?

Klient nie je limitovaný počtom vytvorených serverov (VM). Obmedzením je len objem výkonu (CPU, RAM a storage) pri predplatenom modeli RRP. Pri vytváraní serverov je nutné počítať s miernym „overhead“-om, čiže VM potrebuje určitý výkon aj na svoj beh, preto je nutné objednať si mierne vyšší výkon, ako bude následne možné reálne prideliť serverom – čím viac serverov v jednom vdc, tým vyšší bude overhead, zvyčajne sa jedná o cca 10%, ktoré využije pre svoj beh samotné vdc (na správu OS, sieťovania, firewall…)

Môžem prejsť na serverové riešenie so správou (managed)?

Ak nechcete z akéhokoľvek dôvodu pokračovať s dedikovaným serverom, ale chceli by ste prejsť na managed riešenie, radi vám pomôžeme. Zadarmo navrhneme novú serverovú infraštruktúru a budeme ju pre vás spravovať. Aktuálny server od vás po dohode prevezmeme a vy navyše ušetríte čas zamestnancov alebo externistov, ktorí server doteraz spravovali.

Môžem si naimportovať svoj server do VDC?

Systém umožňuje využiť predpripravené ISO image VM alebo si naimportovať vlastný image do katalógu. Je možné využiť akýkoľvek OS. V prípade Windows serverov sú tieto licencované prenájmom licencie v rámci nášho programu SPLA. Pre správne použitie licencií nás neváhajte kontaktovať na sales@webglobe.com

Môžem u vás mať viac serverov vo viacerých datacentrách?

Áno, môžete. Využívame služby najmodernejších datacentier spoločností T-mobile (DC7) a Superhosting (TTC2). Navyše máte možnosť si zvoliť aj naše datacentrum v Bratislave (SVK), pokiaľ by ste chceli svoje servery viac geograficky oddeliť.

Očakávate vysokú návštevnosť svojich stránok?

Pripravujete napr. facebookovú kampaň a očakávate vysokú návštevnosť svojich webových stránok? Dajte nám vedieť dopredu a využite službu CAF plánovane, aby ste svoj web nevystavili problémom.

Prečo nemožno zriadiť server automaticky?

Štandardné servery pre vás máme samozrejme pripravené. Pridanou hodnotou našej spolupráce so zákazníkmi je však kvalitné poradenstvo. Preto potrebujeme poznať vaše potreby, aby sme spoločne zvolili to správne riešenie pre váš projekt.

Službu CAF môžete aktivovať cez našich administrátorov

Pri hroziacom preťažení servera sa vás naši administrátori pokúsia kontaktovať. Pokiaľ sa im to nepodarí, navýšia parametre servera na takú úroveň, aby zaistili hladký chod vašej aplikácie aj pri skokovo zvýšenej záťaži.

Potrebujete poradiť?

Nenašli ste odpoveď? Obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme.

icon
Na Slovensku
+421 2 581 010 62

Pondelok - piatok: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
V Českej republike
+420 603 111 111

Pondelok - piatok: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
E-mailom
info@webglobe.sk

Odpovieme vám max. do 24 hodín

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.

Zaujímajú vás ďalšie témy?

V našej poradni nájdete prehľadne rozstriedené informácie z rôznych odvetví.

Prejsť do poradne