Pravidlá zálohovania a obnovy virtuálneho serveru (VPS)

Zistite, ako najlepšie zálohovať VPS. V tomto článku sa dozviete, akým spôsobom u nás prebieha zálohovanie do snapshotov a ako prípadne obnoviť VPS aj po jeho vymazaní.

Na akom princípe funguje zálohovanie do snapshotov?

V prípade bežiaceho virtuálneho serveru je najprv vytvorený snapshot, ktorý je ďalej zálohovaný. 

Už zo samotného princípu zálohovania však nie je možné naplno garantovať konzistenciu dát pri bežiacich aplikáciách (typicky v prípade zápisu do databázy v priebehu vytvárania snapshotu). 

Riešením je preto uskutočňovať zálohovanie databáz a pod. na aplikačnej úrovni alebo mať systém v dobe začiatku zálohovania „v pokojnom režime", tede ideálne mať služby vypnuté alebo v read-only režime.

V prípade, že máte nastavené individuálne zálohovanie vo vnútri serveru, napr. dump databázy, odporúčame zálohovanie naplánovať tak, aby vnútorné zálohovanie dobehlo pred spustením automatickej zálohy. Čas spustenia je uvedený v používateľskom rozhraní.

Dá sa VPS obnoviť aj po jeho zmazaní?

Zálohy VPS po vymazaní dlohodobo neuchovávame. 

Aby ste si preto svoje VPS mohli obnoviť zo záloh aj v prípade vymazania a predošli riziku, že stratíte dôležité údaje, je pre tento účel najvhodnejším riešením zálohovať do používateľského imageu.

Výhoda používateľských imageov sa skrýva v tom, že nie sú závislé od existencie vymazaného VPS ako snapshoty.

Doba ich uchovania je závislá len od výšky zostatku kreditu za úhradu zálohovacieho priestoru. Image sa dá obnoviť na ktoromkoľvek VPS v rovnakej alebo väčšej veľkosti.

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.