12. 8. 2022
Slovníček IT pojmov

Slovníček IT pojmov 2: Čo je webhosting (a ako si vybrať ten najlepší)?

Ak si chcete zaobstarať vlastnú webstránku, skôr či neskôr na tieto pojmy narazíte. Aby sme vám pomohli pochopiť ich význam, pripravili sme pre vás Slovníček IT pojmov, ktorý vám ich postupne vysvetlí. V predchádzajúcom článku sme si predstavili pojem doména. Teraz si povieme, čo je to webhosting.

Jan Dvořák

Čo je to webhosting alebo ako dostať svoj web na internet??

Virtuálny svet internetu sa od reality až tak nelíši. Ak chcete niečo predávať „osobne“, zaobstaráte si priestory a zriadite si v nich obchod. Ak chcete predávať online, zaobstaráte si webhosting a umiestnite naň svoju webstránku.

Podobne ako kamenný obchod v meste, aj vaša webstránka zaberá na internete trochu miesta (obsahuje text, obrázky a ďalšie údaje). A práve prenájom tohto miesta sa nazýva webhosting.

Všetky údaje na internete sú uložené na serveroch. Ide o špeciálne výkonné počítače, ktoré bežia nepretržite a zabezpečujú, že váš web je stále online a dostupný pre návštevníkov.

 

Inými slovami: webhosting je platená služba, vďaka ktorej si na serveri prenajímate priestor pre svoje webstránky.

Prečo si nemôžem spraviť webhosting zadarmo v svojom počítači?

Hoci existuje minimálne 1 spôsob, ako získať bezplatný webhosting (ten je však vhodný len pre začiatočníkov a viac o ňom budeme hovoriť neskôr v článku), vlastný počítač vám k nemu nepomôže. Je to preto, že bežné stolové počítače na to nie sú dostatočne výkonné

 1. Váš notebook by hosting jednoducho nezvládol, stránka by bola pomalá a návštevníci by boli otrávení.
 2. Aby bola vaša stránka viditeľná, nemohli by ste počítač nikdy vypnúť.
 3. V neposlednom rade sú servery oveľa lepšie chránené proti hackerským útokom.


Čo všetko sa vlastne ukladá na webhosting?

 • Databáza súborov (všetky texty, obrázky, hudba, videá, které si doň nahráte).
 • CMS – nainštalovaný redakčný systém, ktorý na tvorbu svojho webu používate (WordPress, Joomla, Drupal a pod.)
 • HTML, CSS, Javascript, PHP súbory, v ktorých je uložený programovací kód vášho webu.
 • E-maily (ak máte na svojej doméne zriadenú e‑mailovú schránku – tedy keď namiesto napr. obchod@gmail.com používate obchod@mojadomena.sk).

Doména a webhosting idú ruka v ruke. Bez domény síce máte údaje kdesi na serveri, ale nikto zvonku sa na váš web nedostane. A bez hostingu je doména len adresou, na ktorej nikto nesídli.

Typy hostingu – webhosting, serverhosting a koľko to vlastne stojí?

Niektorým stačí malý obchod v pasáži, iní potrebujú celý supermarket. Aj pre stránky existujú rôzne priestranné a výkonné hostingy.


Je rozdiel medzi pojmami webhosting a hosting?

Málokto medzi týmito pojmami rozlišuje a aj my používame slovo hosting ako skratku pre webhosting.

Aby sme však boli presní, webhosting je len jeden druh hostingu – zvyčajne ide konkrétne o zdieľaný hosting. Okrem neho existuje aj server hosting, ktorý zahŕňa všetky druhy súkromných serverov.

A toto sú v podstate 2 hlavné kategórie hostingu, s ktorými sa stretnete.


Čo je webhosting – porovnanie typov hostingu
 Porovnanie typov webhostingu

1. Zdieľaný webhosting: najlepšia voľba na začiatok

Ak patríte medzi bežných používateľov, ktorí spravujú e‑shop alebo web cez systém WordPress, zdieľaný webhosting je pre vás tou najlepšou voľbou. Ako napovedá už názov, server zdieľate s viacerými používateľmi/webmi.

Je to istý druh cenovo výhodného polo-automatu – zálohovanie je automatické, nemusíte sa zaoberať žiadnou zložitou konfiguráciou PHP a súčasťou je aj technická podpora, ktorá vám pomôže s nastavením.

Má však 1 veľkú nevýhodu: poskytovateľ hostingu vám zaručuje priestor, nie však výkon. 

Je ako dom so susedmi, ktorí nie sú vždy ideálni. Stačí napríklad, že pred Vianocami budú mať iné webstránky veľkú návštevnosť, čo spomalí server pre všetkých obyvateľov vrátane vášho webu.

V prípade väčších e‑shopov tak hrozí, že objednávky môžu v najziskovejších dňoch roka úplne prestať fungovať.

Cena zdieľaného webhostingu sa pohybuje od zopár eur po desiatky mesačne. Je to dané najmä veľkosťou priestoru a počtom domén a databáz. 

Pozrite si našu ponuku zdieľaného hostingu.

 Špeciálnym typom zdieľaného hostingu je multihosting, v rámci ktorého môžete hostiť viacero domén. Je cenovo výhodnejší ako nákup webhostingu pre každú doménu zvlášť.

2. Server hosting – najlepšie je bývať vo vlastnom

S rastom vášho podnikania sa zvyšujú aj nároky na váš web. Váš zdieľaný webhosting vám čoskoro začne byť malý, takže musíte prejsť na väčší. Vtedy je potrebné siahnuť po serverhostingu. 

Ten má viacero podtypov v závislosti od veľkosti a od toho, kto sa vám oň stará.


Virtuálny privátny server (VPS)

Virtuálny privátny server je ako supermarket v nákupnom centre. O server se stále delíte s ďalšími susedmi, tých je však výrazne menej.

Všetko si môžete nakonfigurovať podľa vlastných predstáv, môžete mať neobmedzený počet domén a hlavne máte zaručený výkon

Práve ten určuje cenu VPS, ktorá sa však stále pohybuje len na úrovni eur, maximálne desiatok eur mesačne.

 Ak chcete mať istotu, že váš e‑shop bude fungovať na 100 % aj pri najväčšom nápore, určite sa oplatí čo najskôr vymeniť zdieľaný hosting za VPS.

Virtuálny managed server (VMS)

Virtuálny managed server je určený pre tých, ktorí sa nechcú sami starať o prevádzku a údržbu. Poskytovateľ vám nakonfiguruje systém VMS presne podľa vašich predstáv. 

Za to si samozrejme budete Pri VMS sa cena pohybuje od niekoľkých desiatok, až po nižšie stovky.


Fyzický server

Tento server je už naozaj „fyzicky“ váš. S nikým sa oň nedelíte. Aj tu sa môžete rozhodnúť, či sa oň budete starať sami, alebo správu prenecháte poskytovateľovi.

Fyzický server už stojí niekoľko desiatok až stoviek mesačne a je vhodný pre naozaj veľké spoločnosti.

 Najvyššou métou je virtuálne datacentrum. Je to, ako keby ste mali pre seba celé nákupné centrum.

Webhosting zadarmo (freehosting) – za 0 peňazí 0 muziky

Každý spozornie, len čo sa niekde objaví nápis ZADARMO. Bezplatný webhosting je však vhodný len pre „hobbystov“, ktorí si chcú vytvoriť webovú stránku pre zábavu, napríklad aby na ňu mohli zavesiť fotky svojho psa. 

Na podnikanie je prakticky nepoužiteľný. Prečo?

Každý bežný webhosting zadarmo totiž beží na doméne poskytovateľa (teda na tzv. doméne tretej úrovne), ktorá na zákazníkov pôsobí lacno a nedôveryhodne (už len preto, že na svojom webe zvyčajne musíte tolerovať cudziu reklamu).

A nedôveryhodne pôsobí aj na Google, pretože takáto vypožičaná doména zvyčajne nemá SSL certifikát. Pravdepodobnosť, že ju Google niekomu zobrazí, je preto prakticky nulová.

Okrem toho sa na freehostingu nezriadite e‑mailový účet (čo je opäť bod dole pre dôveryhodnosť v očiach zákazníkov).


Dá sa to aj inak? Hosting zadarmo vo Webglobe

Preto sme prišli s bezplatným webhostingom pre začínajúcich podnikateľov. Túto možnosť zabezpečuje priamo náš WebEditor – nástroj na vytváranie webstránok. Robí všetko, čo začiatočník potrebuje na svoj 1. web a je oveľa jednoduchší ako WordPress.

Free verzia WebEditoru ponúka:

 • 60 hotových šablón pre web
 • 100 MB priestoru, čo je tak akurát na 2 stránky
 • optimalizáciu aj pre mobilné telefóny
 • SSL certifikát zadarmo

Na čo sa zamerať pri výbere webhostingu?

Na internete nájdete neúrekom porovnaní webhostingov, ktoré vám pomôžu v rozhodování (pamätajte, že se spravidla týkajú len zdieľaného hostingu).

Všetky sa točia okolo rovnakých parametrov: 

 • Rýchlosť, ktorá závisí najmä od použitej technológie servera (napríklad ak sa používajú moderné SSD disky).
 • Bezpečnosť, ktorú by mali zabezpečovať malware scany, ochrana pred kybernetickými útokmi, zálohovanie údajov alebo spomínaný certifikát SSL.
 • Spoľahlivosť (dostupnosť) servera vypočítaná v percentách (čokoľvek pod 99,9 % je málo).
 • Kvalita podpory, najmä, či je k dispozícii len chatbot alebo skutočný človek na telefóne.
 • Cena a to, čo všetko za ňu dostanete.Čo je to webhosting? Prenájom miesta na serveri. Servery sú uložené v datacentrách, teda hale plnej počítačov.

Ako sa WordPress hosting líši od iných webhostingov?

U niektorých poskytovateľov môžete niekedy naraziť na špeciálny webhosting pre WordPress (alebo iné editory CMS, ako je Joomla, Drupal či iné). 

Niekedy ide len o marketingový trik, inokedy pri týchto hostingoch platíte za predinštalovaný WordPress a niektoré špecifické parametre (veľkosť priestoru, technológia TurboCache, PHP memory_limit atď.).

 U nás máte výber hostingu jednoduchší. Na WordPress sú totiž stavané všetky naše balíčky.

Najlepší webhosting je náš – prečo je dôležité mať slovenský hosting?

Nie, rozhodne tu nejde o národnú hrdosť. Slovenský hosting je dôležitý aj z iného dôvodu:

Predstavte si, že máte obchod s obuvou u nás, ale sklad máte v Nemecku. Niekedy to tovaru pri ceste do Českej republiky môže trvať aj týždeň. Prečo by mali vaši zákazníci čakať tak dlho, keď vaša konkurencia má objednávky už na druhý deň?

Rýchlosť webhostingu závisí nielen od kvality a výkonu serverov, ale aj od tzv. latencie. Ide o oneskorenie dát, ktoré vzniká v dôsledku kvality internetového pripojenia. Okrem iného má na ňu priamy vplyv aj vzdialenosť servera. 

Inými slovami: čím ďalej je server od vás, tým vyššia je latencia

Slovenský webhosting teda v prvom rade znamená, že váš poskytovateľ má servery na Slovensku (sekundárnou výhodou je samozrejme slovenská podpora).

 Webglobe poskytuje 100 % slovenský hosting. Aj vďaka tomu je taký rychlý

Autor článku
Jan Dvořák

Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok