30. 8. 2022
Slovníček IT pojmov

Slovníček IT pojmov 3: Čo je WordPress, CMS (a ako ho nainštalovať na 1 klik)?

Ak si chcete zaobstarať vlastnú www stránku, skôr či neskôr sa s týmito pojmami stretnete. Aby sme vám pomohli pochopiť ich význam, pripravili sme pre vás slovníček IT pojmov, ktorý vám ich postupne vysvetlí. Teraz, keď už vieme, čo je to doména aj webhosting, môžeme začať vytvárať vlastný web. Na to je potrebné vysvetliť pojem CMS. A spolu s ním odpovedať na otázku: Čo je WordPress?

Jan Dvořák

CMS – vaša IKEA na tvorbu webu

CMS (Content Management System) v preklade znamená (redakčný) systém správy obsahu. To vám toho veľa nepovie, však? Skúsme to teda vysvetliť inak. 

Vytvorenie hoci aj jednoduchej stránky si vyžaduje znalosť programovania. Ak si naň najmete programátora, bude vás to stáť veľa peňazí a sami nebudete môcť dodatočne zmeniť ani farbu nadpisu.

Ak si chcete vyrobiť vlastný nábytok, musíte mať doma pílu, brúsku, sústruh… a musíte vedieť, ako s tým všetkým zaobchádzať. A kúpa hotového nábytku od stolára nie je práve lacná záležitosť.

Našťastie je tu IKEA, kde dostanete škatuľu s niekoľkými doskami, skrutkami, imbusovým kľúčom a návodom, podľa ktorého zvládne skriňu (teoreticky) postaviť aj osemročné dieťa.

CMS je práve takáto IKEA na tvorbu webu. Je to nástroj, ktorý obsahuje prednastavenú kostru stránky (bloky, stĺpce), ktorú môžete vyplniť obrázkami a textom podľa svojich predstáv.

Dve časti každého CMS:

 • Backend je ovládací panel (administrácia), kde vidíte svoj účet, zoznam stránok, analytiku a samotný editor.

 • Frontend je to, čo vidí váš zákazník, teda výsledný web.

WordPress – asi ten najznámejší CMS na svete

Jedným z takýchto CMS je WordPress (skrátene WP) a jeho Block Editor (predtým nazývaný Guttenberg).

Vznikol v roku 2003 ako projekt niekoľkých nadšených programátorov, ktorí chceli ľuďom ponúknuť jednoduchý nástroj na vytváranie osobných webstránok a blogov. 

Vďaka svojej používateľskej prívetivosti sa postupom času stal najpoužívanejším CMS (podľa Wikipédie na ňom v súčasnosti beží 33 % všetkých webstránok a podľa oficiálnej webstránky je to dokonca až 43 %).

WordPress je takzvaný open source. To znamená, že každý trochu zručný programátor si ho môže prispôsobiť podľa svojich potrieb. WP neustále zlepšuje aj veľká komunita programátorov, takže môžete ťažiť aj z ich práce.

Web, blog, e‑shop: Čo všetko WordPress dokáže?

Vo WordPresse môžete vytvoriť takmer čokoľvek, od jednoduchej stránky pre reklamu cez blog (ktorý má vo WP špeciálne miesto) až po plnohodnotnú firemnú webstránku.

Má veľmi jednoduchý a intuitívny editor stránok. Umožňuje vytvárať webstránky z blokov, ktoré si vyberiete z bočnej ponuky (nájdete tu bloky pre odsek textu, obrázok, video, rozdelenie stĺpcov a pod. – pozrite si toto ukážkové video).

Text potom môžete upravovať podobne ako vo Worde.

Funkcie WordPress je možné voľne rozšíriť pomocou tzv. pluginov, čo je doplnkový softvér od rôznych vývojárov.

V podstate to nie je nič zložité. Pluginy nainštalujete niekoľkými kliknutiami. Musíte len vedieť, ktoré si vybrať. Sú ich totiž tisíce.

Osobitnú pozornosť si zaslúži Elementor, vylepšený editor stránok typu drag & drop (tu je ukážka jeho funkcií). 

A jedným z takýchto pluginov je aj e‑shop WooCommerce, ktorý si zaslúži vlastnú kapitolu.

Čo je to responzívny web? Je to web, ktorý sa automaticky prispôsobí veľkosti vašej obrazovky. Vďaka responzivite bude vaša stránka čitateľná aj na mobilnom telefóne. Väčšina systémov CMS už dnes dokáže vytvárať responzívne webstránky.

Získajte najlepší WordPress hosting na trhu

Zaobstarajte si webhosting perfektne vyladený pre WordPress:

 • predinštalovaný WordPress a užitočné pluginy
 • až 12⨉ rýchlejšie načítanie stránok
 • exkluzívne kurzy a návody

Viac o WordPress hostingu

WooCommerce – toto je dôvod, prečo 30 % všetkých e‑shopov používa WordPressu

WooCommerce je asi najobľúbenejší WP plugin pre e‑shopy. Je jednoduchší než konkurenčný PrestaShop a je takisto zadarmo. Preto si ho obľúbili najmä menší obchodníci.

WooCommerce e‑shop pridáva do WordPressu funkciu nákupného košíka, vedenia skladu a produktové stránky (plus zľavové kupóny či automatické e‑maily o transakciách – jednoducho všetko, čo od e‑shopu očakávate).

Aj takto môže vyzerať váš e‑shop na WooCommerce.

Výhody a nevýhody WordPressu pre bežného užívateľa

Dajme teraz bokom, či je WordPress vhodný pre veľké firmy (áno, je, ak vyriešite bezpečnosť), a pozrime sa naň z pohľadu bežného človeka, ktorý na ňom chce spustiť svoj prvý web/e-shop.

WordPress má dve obrovské výhody: je zadarmo a je v slovenčine

Pre úplných nováčikov však môže byť dosť komplikovaný.

Školácká chyba každého nováčika: desiatky a desiatky stiahnutých pluginov. Každý doplnok trochu spomalí váš WordPress. (To isté platí aj pre súbory na vašom webe. Nikdy nevkladajte na svoje stránky obrázky s vysokým rozlíšením.)

Prečo je WordPress taký úspěšný?

+ je zadarmo

+ vie po slovensky

+ má intuitivny editor

+ ponúka množstvo pluginov, widgetov a šablón, platených aj bezplatných

+ podporuje mobilné zariadenia (to je dôležité, všetci čítame weby na smartfónoch)

+ neustále sa vyvíja a zdokonaľuje (vďaka obrovskej komunite programátorov)

Čím vás WP bude hnevať?

- musíte si sledovať aktualizácie (kvôli bezpečnosti)

- nové aktualizácie môžu rozhodiť už nainštalované pluginy

- niektoré pluginy (hlavne tie bezplatné) nie sú kvalitné a často je ťažké nájsť tie správne

- hoci je intuitívny, len ťažko vytvoríte skutočne funkčný web bez ďalšieho štúdia

- nie je najrýchlejší (čo vie potrápiť predovšetkým veľké firmy)

- bez dalších pluginov vám na web jednoducho zaútočia hackeri


Je WordPress naozaj zadarmo? Toto je trochu chyták. Áno, WP je zadarmo, ALE… Ak chcete mať zabezpečený web/e-shop bez spamu a pokročilé funkcie (napríklad SEO optimalizáciu), budete musieť získať niektoré z týchto pluginov. Mnohé z tých naozaj dobrých sú za príplatok. A ak chcete mať pekný, profesionálny web, budete potrebovať kvalitnú šablónu, ktorá je tiež málokedy zadarmo.

Kde zohnať šablóny na WordPress (ideálne zadarmo)?

Svoj web si môžete vytvoriť vo WordPresse pomocou šablón. Ide o vopred pripravené webové stránky s definovaným dizajnom a štruktúrou. Jednoducho si stiahnete jednu z týchto šablón a vložíte do nej vlastný text, obrázky a pod.

Kde ich získať? Na internete nájdete nespočetné množstvo bezplatných WordPress šablón (často je však bezplatná len ich základná verzia, pokročilé funkcie sú za príplatok). Napríklad:

Len pozor, mnohé šablóny obsahujú fonty (typy písma), ktoré nepodporujú slovenčinu (napr. čiarky či diakritiku). Preto je pre vás lepšie hľadať na slovenských stránkach.

WP šablóny pre Woocommerce musíte hľadať zvlášť.

Medzi najobľúbenějšie bezplatné WordPress šablóny patrí Astra.


Je potrebné mať pre WordPress špeciálny WP hosting?

Najnovšia verzia WordPressu má špecifické technické požiadavky na hosting:

 • PHP 7.4 alebo novšie
 • minimálne MyQSL 5.7 alebo MariaDB 10.3
 • Nginx alebo Apache s modulom mod_rewrite
 • HTTPS protokol (teda aspoň základný SSL certifikát)

Že nerozumiete? To nevadí! 

Poskytovatelia webhostingu to samozrejme zohľadňujú, takže často môžete nájsť špeciálnu službu s jednoduchým názvom WordPress hosting, ktorá tieto požiadavky najlepšie spĺňa. V prípade potreby je podpora WordPress výslovne uvedená v hostingu.

Webhosting optimalizovaný pre WordPress je dnes už štandardom. Napríklad vo Webglobe si s ním poradí aj náš najnižší hostingový balíček.

Mimochodom, dobrý webhosting spoznáte aj podľa toho, ako rýchlo na ňom beží WordPress. Webglobe Webhosting preto využíva technológiu TurboCache 12×, ktorá zabezpečuje až 12× rýchlejšie načítanie stránok.

Ako sa WordPress na hosting inštaluje?

WordPress je program. Ako každý iný program si vyžaduje inštaláciu. Nie na vašom počítači, ale na pripravenom WP hostingu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Spomeňme dve:

 1. Stiahnete si inštalačný súbor pre WordPress (SK) a potom ho cez FTP nahráte na svoj webhosting (táto možnosť iba pre skúsených).
 2. Môžete si nájsť poskytovateľa, ktorý ponúka WP hosting s inštaláciou WordPressu na 1 kliknutie. Stačí vyplniť formulár a je to

Vo Webglobe máte WordPress nainštalovaný v priebehu niekoľkých minút.

Chcete niečo ešte jednoduchšie ako WordPress? Tým z vás, ktorým stačí jednoduchá, ale profesionálne vyzerajúca stránka, odporúčame začať s naším praktickým WebEditorom Free. K vašej doméne vám ho dáme zadarmo.

Autor článku
Jan Dvořák

Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok

Výbava pre váš online svet

Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?