Návod na nastavenie a používanie LiteSpeed Cache pluginu pre WordPress
LiteSpeed Cache plugin je extrémne výkonný nástroj na optimalizáciu rýchlosti vašich webových stránok. Ponúka širokú paletu funkcií, ktoré pomáhajú zrýchliť načítanie stránok, znížit dobu odozvy serveru a zlepšiť celkový výkon vašich webových stránok. Proto ho na náš WordPress hosting inštalujeme automaticky.
Nasledujúci návod vám ukáže, ako si prípadne môžete editovať jeho nastavenie a na čo ktorý nástroj slúži.
Čo plugin LiteSpeed Cache presne robí?
Plugin LiteSpeed Cache optimalizuje rychlost webových stránek několika způsoby:
- Kešovanie: LiteSpeed Cache ukladá kešované kópie vašich stránok a statických súborov, ako sú HTML, CSS a JavaScript, do pamäte serveru. To znamená, že pri opakovaných návštevách stránky nemusí server generovať obsah znovu, čo má za následok rýchlejšie načítanie.
- Minifikácia: Plugin minimalizuje kaskádové štýly (CSS) a JavaScriptové súbory (JS), čo znižuje ich veľkosť a zrýchľuje načítanie stránky.
- Kompresia obrázkov: LiteSpeed Cache automaticky optimalizuje obrázky na vašich stránkach, čo znamená, že znižuje ich veľkosť a zachováva kvalitu. To vedie k rýchlejšiemu načítaniu obrázkov a stránky ako takej.
- Lazy Load: Táto funkcia načítava obrázky a videá až vtedy, keď sú viditeľné na obrazovke používateľa. To šetrí šírku pásma a zvyšuje rýchlosť načítania stránky.
- Minimálny počet dopytov na server: Plugin kombinuje súbory a minimalizuje počet dopytov na server, čo znižuje dobu odozvy a zlepšuje rýchlosť načítania.
- Browser Cache: LiteSpeed Cache umožňuje ukladanie kešovaných kópií stránok v pamäti prehliadača používateľa. To umožňuje rýchlejšie načítanie stránok pri opakovaných návštevách.
- HTTP/2 Prioritization: Plugin optimalizuje poradie načítania súborov pomocou protokolu HTTP/2, čo zvyšuje efektivitu načítania a zrýchľuje stránky.
- Funkcia prednačítania: LiteSpeed Cache pred-načítava stránky a odkazy, čo zlepšuje používateľský zážitok a zvyšuje rýchlosť navigácie.
Základné nastavenie pluginu LiteSpeed cache
V ľavom menu máte položku LiteSpeed Cache. Kliknite na ňu a otvorte si hlavné menu pluginu.
V sekcii Cache sa dostanete do modulu Cache control ovládanie cache. Tu môžete zapínať a vypínať rôzne kešovacie moduly tohto nástroja.
Optimalizácia nastavenia Cache
V sekcii Cache kliknete na záložku TTL. Tu môžete uskutočniť pokročilé nastavenie kešovania, ako je nastavenie Public Cache TTL (čas expirácie cache pre verejne prístupné stránky) a Private Cache TTL (čas expirácie cache pre prihlásených používateľov).
V záložke Excludes môžete nastaviť výnimky, teda adresy webu, pri ktorých nechcete, aby sa kešovali (napríklad prvá stránka aktualít na blogu).
Aj pre túto sekciu platí, že je nami už prednastavená na hodnoty, ktoré váš web zrýchľujú, a preto neodporúčame tieto nastavenia meniť, ak naozaj neviete, čo robíte.
Minifikácia CSS a JavaScriptu a optimalizácia veľkosti obrázkov
V sekcii Page Optimization môžete v záložkách CSS Settings a JS Settings povoliť možnosť CSS Minify a JS Minify na kompresiu a minimalizáciu kaskádových štýlov a JavaScriptových súborov
V sekcii Image Optimization v záložke Image Optimization Settings zapnete voľbou Optimize Original Images automatickú optimalizáciu obrázkov na webe.
Ak ste s ňou spokojní, môžete takisto voľbou Remove Original Backups odstrániť pôvodné zálohy obrázkových súborov.
CDN nastavenie (voliteľné)
Ak používate Content Delivery Network (CDN) na distribúciu obsahu, môžete túto funkciu nastaviť v sekcii CDN.
Tu zadávajte svoje CDN URL a kľúč a povoľte CDN pre integrovanú prevádzku s vaším CDN.
Nastavenie ďalších možností
Nástroj LiteSpeed Cache je skutočne obsiahly. Skúsenejší používatelia teda môžu preskúmať aj ďalšie záložky v administračnom rozhraní pluginu, ako sú:
- Purge (vysypávanie cache)
- Crawler (ak máte obrovský web, tento nástroj automatizuje kešovanie)
- Database (Optimalizácia jadra databázy vášho webu)
- Object Cache (objektové cache) a ďalšie
Tu môžete uskutočniť pokročilé nastavenia podľa svojich potrieb.
Testovanie a monitorovanie
Na uskutočnenie všetkých nastavení môžete otestovať rýchlosť a výkon svojich stránok pomocou rôznych nástrojov na testovanie rýchlosti, ako je napríklad Google PageSpeed Insights.
Pravidelne sledujte výkonnosť webu a uskutočňujte úpravy v nastavení pluginu podľa potreby.
To je základný návod na nastavenie a použitie LiteSpeed Cache Pluginu pre vaše WordPress stránky.
Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete viac pokročilých informácií, môžete nazrieť do dokumentácie pluginu alebo sa obrátiť na našu podporu.
Praktické tipy na záver:
1. Rýchle ručné premazanie LiteSpeed Cache.
V hornom paneli svojho WordPressu nájdete ikonu LiteSpeed Cache. Keď na ňu kliknete, rozbalí sa vám praktická ponuka rýchlych volieb tohto pluginu.
Možnosť Purge All vám napríklad vyčistí všetky dostupné LiteSpeed Cache.
2. Nastavenie online monitoringu
Ak si chcete nastaviť službu online monitoringu, vygenerujte si unikátny kľúč pre svoj web.
Na vygenerovanie unikátneho kľúča uvidíte v sekcii Dashboard (Nástenka) údaje a vyhodnocovanie sledovaných parametrov. Túto funkciu si môžete vylepšiť prepojením s externou službou QUIC. cloud.