Optimalizácia a kompresia obrázkov vo WordPresse

Optimalizácia všetkých obrázkov, ktoré sa na svojom webe chystáte použiť, je veľmi dôležitá pre rýchlosť načítania vašich stránok. Obrázky vo vysokom rozlíšení vám zbytočne zaberajú miesto na vašom webhostingu, ale predovšetkým spomaľujú web návštevníkom. 

Nenechajte ich zbytočne čakať a skomprimujte svoje obrázky. Tu si predstavíme 2 WordPress pluginy, ktoré na to slúžia najlepšie:

Ak si práve nebudujete fotografické portfólio, obrázky vo vysokom rozlíšení sú vám zbytočné. Na blogové príspevky vám napríklad bohato stačia obrázky s rozlíšením 1200⨉630 px.

Čo optimalizácia obrázkov pre WordPress konkrétne znamená?

Kompresia, teda zmenšenie veľkosti obrázku, je len jedna z vecí, ktorú pre ich optimalizáciu vo WordPresse môžete urobiť.

Rýchlosť ich načítania na webe ovplyvňujú napríklad aj metadáta, ktoré obrázok obsahuje. WordPress pluginy na ich optimalizáciu ich spravidla dokážu automaticky odstrániť.

Ďalšou dôležitou funkciou týchto pluginov je aj tzv. lazy load, teda funkcia, ktorá spustí načítanie obrázku až vo chvíli, keď je obrázok naozaj potrebný (teda. keď sa k nemu návštevník na stránke dostane).

Niektoré WordPress pluginy navyše ponúkajú aj konverziu obrázkov do formátov, ktoré sú pri rovnakej kvalite menej náročné na miesto (napríklad EWWW ponúka vlastný formát WebP).

Fotografie do WordPressu odporúčame nahrávať aspoň vo formáte PNG. Na konverziu obrázkov z JPG, JPEG, RAW, TIFF a ďalších formátov do PNG môžete použiť niektorý z bezplatných online nástrojov, napríklad Cloudconvert

LiteSpeed Cache plugin

LiteSpeed Cache je plugin všeobecne slúžiaci na zrýchlenie WordPressu. Automatická optimalizácia obrázkov je len jednou z jeho funkcií. 

Patrí medzi špičku medzi cachovacími pluginmi. Ak používate náš WordPress hosting, máte ho od nás nainštalovaný automaticky.

Ako si v ňom nastaviť optimalizáciu obrázkov sa dočítate v našom kompletnom návode pre LiteSpeed Cache plugin.

EWWW Image Optimizer

WordPress plugin EWWW Image Optimizer slúži len na automatickú kompresiu všetkých obrázkov nahraných do vášho WordPressu. 

Jeho nastavenie je veľmi jednoduché. Ak potrebujete návod, nájdete ho v našej nápovede.

Na optimalizáciu a kompresiu obrázkov si vyberte len jeden WordPress plugin. Nikdy si neinštalujte viac pluginov s rovnakou funkciou. Mohli by spolu kolidovať, čo by viedlo k nestabilite vášho WordPressu.

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.